Безплатни консултации, дискусии и идеи по проблемите на Етажните собствености

Оценете
(3 гласа)
Безплатни консултации, дискусии и идеи по проблемите на Етажните собствености Безплатни консултации, дискусии и идеи по проблемите на Етажните собствености Интернет

Освен нашата секция с безплатни консултации по проблемите на етажните собствености, можете да ползвате и наличната информация във фейсбук. Там участваме в специална група, посветена на проблемите на етажните собствености, която трябва да посетите:

Фейсбук групата https://www.facebook.com/groups/etajna/

Предоставя възможност за четене и ползване на материали без да сте членове.

А ако въпросът, който Ви вълнува не е поставян там, можете да станете член на групата и да го формулирате в отделен пост.

Всеки член на групата, който има компетентност по въпроса, ще може да Ви съдейства.

На по сложните въпроси, периодично търсим отговори от специалисти в бранша и публикуваме становищата им в сайта, както и в групата.

Прочетена 17621 пъти Последно променена в Вторник, 07 Декември 2021 09:50

90 коментара

  • Връзка на коментара Парк развлечений Екатеринбург Четвъртък, 11 Юни 2026 03:36 публикуван от Парк развлечений Екатеринбург

    Парк аттракционов Екатеринбург

  • Връзка на коментара Веселина Понеделник, 27 Април 2026 15:20 публикуван от Веселина

    Здравейте г-н Иванов,
    По ЗУЕС има изискване за вписване на кучетата в книгата на собствениците, заедно с информация за паспорта им, както и Домоуправителите ежегодно да подават информация за регистрираните кучета към Общината с цел да се определи данъка за кучетата съгласно закона за местните данъци и такси.

    Но дори и да направите проверка при Домоуправителя или в общината дали съответното куче се води на отчет, това няма да Ви реши проблема с кучето, нито пък със собствениците му.

  • Връзка на коментара Иван П.Иванов Вторник, 21 Април 2026 10:47 публикуван от Иван П.Иванов

    Здравейте,
    На етажа на който живея,един от апартаментите имат куче.То е дребна порода,но всеки път когато ме види,започва да ме лае.Правил съм им няколко пъти забележки,че не ми е приятно,но на тях им доставя удоволствие да ме лае,защото преди имахме разправии за Етажната собственост.Освен това,кучето няма ушна марка за регистрация и не се води на каишка.
    Моля за съвет,към кой да се обърна в Общината и какъв член от ЗУЕС да посоча в моя защита.
    Поздрави

  • Връзка на коментара Веселина Четвъртък, 19 Февруари 2026 10:55 публикуван от Веселина

    Здравейте г-н Иванов,

    Възможно е да се извърши или извършва прихващане между дължимите вноски към Етажната собственост и това което се полага на собственика от наем.

    За да бъде всичко по закон съответния собственик следва да подпише декларация, в която дава съгласието си за подобни прихващания.

    Ако не желае да подписва подобна декларация, Етажната собственост има право да задържи полагаемото му се от наеми до уреждане на задълженията по вноските към Етажната собственост или докато не подпише декларация за съгласие за извършване на прихващания.

  • Връзка на коментара Иван Петров Иванов Сряда, 18 Февруари 2026 09:30 публикуван от Иван Петров Иванов

    Здравейте,
    Имаме подписан договор за наем на покрива и получаваме определени суми на 6 месеца.Има решение,тези суми да се дават на собствениците.Има собственици,които обаче имат неплатени вноски към ЕС.Може ли,от парите,които имат да получават от наема на покрива,да им се удържат неплатените вноски.
    Поздрави

  • Връзка на коментара Веселина Петък, 30 Януари 2026 08:59 публикуван от Веселина

    Здравейте г-н Иванов,
    При ремонт на покрив е редно поне да се подпише договор, в който да е упомената гаранцията.
    За извършване на плащанията следва да се съставят касови ордери, в които да се упоменава получател, както и да се цитира, че плащането е по съответния договор като доказателство за изпълнение на задълженията на Етажната собственост по договора, за да имате основания за евентуално претендиране на изпълнение на задълженията на изпълнителя във връзка с предоставената гаранция.

  • Връзка на коментара Иван П.Иванов Четвъртък, 22 Януари 2026 10:57 публикуван от Иван П.Иванов

    Здравейте,
    В момента се прави ремонт на покрива на блока.Има подписан договор с фирма за определена сума и тя почти е завършила ремонта.От блока решиха плащането да стане на части и по този начин да не се плати ДДС.Фирмата дава гаранция от 10 години за ремонта.Има съмнения обаче,че ако не се плати ДДС, няма да е в сила гаранцията и фирмата може да откаже ремонт при проблеми с покрива.
    Моля за Ваш коментар по случая.
    Поздрави

  • Връзка на коментара Веселина Четвъртък, 04 Септември 2025 19:18 публикуван от Веселина

    Здравейте Асен,
    Съгласно чл.12 ал. 5 може да се свика Общо събрание от всеки един от собствениците, при положение, че е минала повече от 1 година от последното Общо събрание. Това е първата стъпка. Дали ще има достатъчно кворум за провеждане на събранието или трябва да се чака 1 час или пък евентуално да се проведе на следващия ден са въпроси, които се регламентират от ЗУЕС и следва да спазите стриктно.
    Ако няма над 50% от всички идеални части по чл. 17 ал.2 т.7, в подкрепа за избора на домоуправител, неприсъствено гласуване не е позволено по тази тема.
    Избраният домоуправител с по-малко гласове от регламентираното официално може да встъпи в длъжност след месец от обявяването на протокола от ОС за готов и представянето му на собствениците, за да се запознаят с него. Ако в едномесечен срок решенията не са оспорени по съдебен ред, то избраното лице за Домоуправител встъпва в длъжност окончателно, въпреки допуснатия недостатък по ЗУЕС, от който никой от собствениците не се е възползвал, за да отмени решението с предоставеното правно основание.

  • Връзка на коментара Асен Четвъртък, 07 Август 2025 15:57 публикуван от Асен

    Здравейте,
    Казоса ни е много сложен тъй като в продължение на години са нарушавани доста условия от ЗУЕС.
    Кооперацията ни е построена преди шест години.
    Тогава вместо да се проведе ОС на ЕС по законовия ред, се е провело някакво събиране на част от собствениците и е направена устна договорка между тях един от собствениците да играе ролята на добро управител. Нямало е свикване на общо събрание чрез покана нямало е протокол в който да са описани взетите решения с подписи на собствениците.
    От тогава Са минали 6 години и през това време не е свикано нито едно общо събрание и не е приеман управител по ЗУЕС.
    Собственикът който е бил посочен да изпълнява ролята на управител е в притежание на всички документи на кооперацията както и личните данни на всички останали собственици.
    В момента няколко от собствениците се опитваме да организираме общо събрание и да изберем управител по законовия ред.
    Тъй като много от собствениците не могат да бъдат намерени няма да има възможност да се съберат 50% кворум за да си избере управител. Какво може да се направи в такъв случай?

  • Връзка на коментара Веселина Събота, 21 Юни 2025 07:14 публикуван от Веселина

    Здравейте,
    По отношение на кворума на ОС, следва да приложите стриктно чл.15 от ЗУЕС.
    Тоест необходими са ви 51% от всички идеални части в часа, определен за започване на ОС. 26% един час по-късно и колкото дойдат на следващия ден в същия час. Всичко това трябва да е описано в протокола и за всеки един от съответните изброени 3 момента на събиране следва да има отделен присъствен лист с подписи.
    По изключение може да имате един общ присъствен лист за часа на Общото събрание и това след 1 час от свикването му, но задължително е да има отделен присъствен лист, ако събранието се отложи за следващия ден.
    Съгласно чл.17 ал. 1 т.7 от ЗУЕС се изисква мнозинство от 50% от всички идеални части за избор на Домоуправител. А при прекратяване на правомощията на предишния следва задължително да изберете нов. В този смисъл ако имате 50% от всички идеални части, решението на ОС няма да бъде оспорваемо от някой от собствениците, който не е съгласен с него.
    Ако решението за прекратяване правомощията на предишния и избор на нов е взето с по-малко от 50% идеални части поради липса на кворум и са спазени изискванията на чл.15 и решението е взето примерно с пълно мнозинство от присъстващите, докато не бъде оспорено от някой от собствениците в предвидения срок, е решение на ОС, което следва да се прилага. Все пак предишният професионален домоуправител няма правата да оспорва решението или камо ли да се прознася кое е законно или не, като изземва ролята на Съда.

Оставете коментар

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

  •